Дори в студен зимен ден, ако слънцето грее силно, чувстваме, че ни е топло. Разликата е очевидна ако застанем на сянка - веднага отново усещаме студа. По същия начин работят и инфрачервените панели - когато инфрачервеният панел излъчва топлина, всички твърди предмети (стени, под, таван, мебели и хора) се затоплят директно, без да е необходимо въздухът да е повишил температурата си преди това. Повърхностите и вещите акумулират топлината и отново я отдават в пространството, затопляйки и самото помещение. Сърцевината на инфрачервените панели се състои от специално проектирано за целта платно от въглеродни влакна и никел, което е вградено чрез изолационен пласт между двете външни алуминиеви плочи. Тази тъкан от въглеродни влакна превръща абсорбираната ел. енергия в инфрачервени лъчи, което е една иновативна технология.
Предвид малката си мощност, до 1000 Вт, и начина си на работа (затопляне първо на стените, тавана, пода), инфрачервените отоплителни панели са подходящи за отопление самона термостабилни помещения. При частично изолирани помещения, например 5 см стиропор от външна страна, качествена дограма, гипсокартон + вата на някоя от междинните стени или тавана, загубите на топлина са от порядъка на 70-90-110 Вт/м2 и тогава отоплителният панел трябва да е с по-голяма мощност, ако ще се ползва за основно отопление.
2. Енергоспестяващ ефект.
Инфрачервените отоплителни панели са по-икономични от конвекторните радиатори с около 30%. Спрямо "маслените" радиатори и "духалките" икономията е от порядъка на 50%. Спестяването се дължи на пренасянето на топлината от електромагнитните вълни.
3. Предимства
- Създава се равномерно отопление.
- Инфрачервените отоплителни панели могат да отопляват дори при ниски температури на въздуха в стаята.
- Въздухът не се изсушава - непрякото му нагряване позволява да се поддържа нужното ниво на кислород и влага в помещението.
3. Продукти
Инфрачервените панели се предлагат стандартни, огледални, от черно и бяло стъкло, а също и като панели – картини или картина върху бяло/черно стъкло. Стандартните размери са: правоъгълни: 30/90 см, 60/90 см и 60/120 см и квадратни: 60/60 см и са свързани с мощността на панела. Дебелината на панелите е 2.5 см или 1 см.